TECHNOLOGIE RENOWACJI I OCZYSZCZANIA KANALIZACJI

Dysza ciśnieniowa – skuteczne narzędzie w walce z zatorami i  osadami

Jeśli chcemy aby instalacja kanalizacyjna – czy to wewnątrz, czy na zewnątrz budynku – zachowała jak najdłuższą żywotność i prawidłowo spełniała swoją funkcję, to musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Większość instalacji hydraulicznych i kanalizacyjnych jest narażona na powstawanie osadów lub zatorów, które prowadzą do niedrożności, wydzielania nieprzyjemnych zapachów lub do zalań czy nawet podtopień. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi stosowanych do usuwania osadów i zatorów czy nawet korzeni wrośniętych w światło rury, jest dysza ciśnieniowa.

Co to jest dysza ciśnieniowa?

Dysza ciśnieniowa to specjalistyczna końcówka montowana na wężu ciśnieniowym, stosowana do czyszczenia rur kanalizacyjnych. Typowa dysza ciśnieniowa zbudowana jest z następujących elementów:

  • Obudowa wykonana np. ze stali nierdzewnej lub innego odpornego na korozję materiału
  • Otwór wylotowy, przez który wypływa woda pod ciśnieniem. W zależności od rodzaju dyszy otwory te mogą mieć różny kształt oraz kąt umiejscowienia.
  • System rotacji: niektóre rodzaje dysz posiadają funkcję obrotową, umożliwiającą równomierne rozprowadzenie strumienia wody w czyszczonej rurze. Tego typu dysze przeważnie stosuje się w rurach o większej średnicy.

Rodzaje dysz

Na rynku dostępne są różne rodzaje dysz, w zależności od przeznaczenia różniących się konstrukcją. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej stosowanych rodzajów dysz:

  1. Dysza frontalna: urządzenie o bezsprzecznie najprostszej konstrukcji. Strumień wody wydobywa się wyłącznie z otworu umieszczonego z przodu dyszy. Dysze idealna do usuwania zanieczyszczeń blokujących przepływ w rurach: wydostająca się z przedniego otworu woda pod ciśnieniem przesuwa zanieczyszczenia w kierunku otworu wylotowego rury.
  2. Dysza rotacyjna: wyposażona w system obrotowy, dzięki któremu strumień wody krąży wokół osi urządzenia umożliwiając równomierne oczyszczanie całej średnicy rury. Dysze rotacyjne wykorzystywane są zwłaszcza do usuwania uporczywych osadów kamiennych lub korozji z rur o większych średnicach.
  3. Dysza tylno-frontalna, generująca strumień przedni i tylny. Bez wątpienia bardzo skuteczna w walce z zatorami: tylny strumień ułatwia poruszanie się dyszy w rurze, a przedni skutecznie usuwa nagromadzone zanieczyszczenia.
  4. Dysza o dużym kącie rozpylania: strumień wody jest rozprowadzany na szeroką powierzchnię. Dysze o szerokim kącie rozpylania świetnie nadają się do czyszczenia kanałów burzowych lub zbiorników.

Zastosowanie w czyszczeniu rur kanalizacyjnych

Dysze ciśnieniowe mają szerokie zastosowanie w branży kanalizacyjnej; są narzędziem bardzo często wykorzystywanym przy naprawach rur oraz podczas prac konserwacyjnych. Oto najczęstsze zastosowania dyszy ciśnieniowych:

  1. Usuwanie zatorów, rozbijanie osadów, zanieczyszczeń organicznych, tłuszczy, piasku czy nawet korzeni drzew blokujących przepływ w rurze.
  2. Czyszczenie i konserwacja rur – działanie kluczowe aby utrzymać drożność rur i zapobiegać powstawaniu zatorów.
  3. Czyszczenie przepompowni i studzienek kanalizacyjnych.

Podsumowując, dysze ciśnieniowe to narzędzia o wysokiej skuteczności, bezpieczne i ekologiczne. Nie wymagają stosowania substancji chemicznych do czyszczenia i na dodatek mogą być używane w różnego rodzaju systemach kanalizacyjnych. Szybko i skutecznie usuwają zatory i osady. Różne rodzaje konstrukcji poszczególnych dysz umożliwiają sprawne i ekologiczne czyszczenie różnych rodzajów elementów infrastruktury kanalizacyjnej – od rur po przepompownie.

W firmie KanRem Sp. z o.o. oferujemy usługę ciśnieniowego czyszczenia. Zapraszamy do zapoznania się z przykładami wykonanych przez nas zleceń:

www.kanrem.pl/portfolio-cisnieniowe-czyszczenie-rur.html

KanRem Sp. z o.o.